Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správně sedět při psaní a správné držení tužky

4. 8. 2014

Tužku držíme 2-3 cm nad hrotem, druhý konec tužky směřuje k rameni té ruky, kterou píšeme. Třetí prst je pod tužkou, zbylé dva jsou nad tužkou. Ukazováček není prohnutý, pokud je prohnutý, žák na tužku příliš tlačí. Můžeme pomoci popisem: prostředníček je postýlka, na které leží tužka, palec je peřinka a ukazováček polštářek. Nenutíme dítě psát dlouho bez přestávky. Před i během psaní je důležité ruku uvolnit a procvičit.

Ke správnému úchopu doporučujeme používat trojhranné tužky a pastelky, nebo speciální násadku na tužky, kterou děti dostaly.

 Správný sklon papíru: u praváka pravý horní roh vzhůru a u leváka obráceně; učit děti držet si papír.

Správné držení – špetkový úchop

JAK SPRÁVNĚ SEDĚT PŘI PSANÍ?

 Nepodceňujme správné sezení při rozvíjení jemné motoriky. Pokud se chceme vyhnout zvýšené únavě, špatnému držení zad, vadám páteře, je třeba si všímat, jak dítě sedí a jak drží psací náčiní.  

Sezení a držení těla by mělo být přirozeně pohodlné a zároveň pevné a stabilní. Důležité je, aby dítě sedělo celé na židli a nohy mělo volně u sebe s chodidly na podlaze či pevné podložce. Nemělo by opírat hrudník o lavici ani záda o opěrku židle. Hlava je v prodloužené ose těla, mírně skloněná. Ramena jsou ve stejné výšce vzdálená asi 25-30 cm od papíru. Obě předloktí spočívají na stole, lokty jsou mírně od trupu.

Správné sezení

Správné sezení

 

 

 

 

Užitečné informace týkající se správného psaní naleznete na těchto stránkách:

http://www.jak-spravne-psat.cz/

 
 

 


Poslední fotografie


Kontakt

Mgr. Sylva Sýkorová

ZŠ Dr. Edvarda Beneše

Náměstí J. Berana 500
Praha 9 - Čakovice

konzultační hodiny: středa 13.00 - 14.00

kdykoli po předchozí domluvě

eichelmans@seznam.cz


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 128268
Měsíc: 1135
Den: 35